Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a
Klasykami.pl

11 stycznia 2020

Najdroższy Ford Mustang w historii. Bullitt sprzedany na aukcji za 3,4 mln $.

Kiedy ekipa filmowa pojawiła się w 1967 roku na ulicach San Francisco, aby kręcić scenę pościgu, chyba nikt nie pomyślał, że za ponad 50 lat jeden z Fordów, który zagrał kilka scen zostanie najdroższym Mustangiem w historii. Jednak tak się stało! Mustang, który wyłonił się ze stodoły dwa lata temu został sprzedany za 3 400 000$

Legenda McQueen’a oraz kultowego filmu Bullitt trwa w najlepsze!

Historię samochodu opisywaliśmy już jakiś czas temu (kliknij tutaj) – zaraz po tym, jak wóz ujrzał światło dzienne, a chwilę przed tym, jak miał stanąć przed światłami fleszy i kamer podobnie jak gwiazdor, który poprowadził ten samochód po ulicach San Francisco. Nawet Mcqueen’owi nie udało się odkupić tego auta, a wiadomo, że chciał tego bardzo, kiedy kontaktował się kilkukrotnie z właścicielem samochodu (wtedy jeszcze z ojcem właściciela).

Poprzedni rekord najdroższego Mustanga wynosił 1,3 mln $. Innymi słowy wynik ten został pobity prawie trzykrotnie. Licząc prowizję domu aukcyjnego, nowy właściciel za samochód musi zapłacić 3,74 mln $. To dużo, bardzo dużo i warto napisać, że przed aukcją nie podano szacunkowej wartości samochodu, bo tak naprawdę jak można wycenić coś bezcennego?

Okej, przesadziłem. To tylko stary Mustang, który nigdy nie został wyremontowany od A do Z. To Mustang, który zagrał w filmie, za którym nie jest łatwo nadążyć i trzeba naprawdę być skupionym, aby wiedzieć o co chodzi, a i to czasami nie pomaga. Jednak drugiego takiego nie ma na świecie. Moglibyście powiedzieć, ale przecież jest jeszcze meksykański Mustang, który zagrał w pościgu! Przecież ten tutaj tylko zrobił kilka okrążeń i nawet Dodge’a przed kamerą nie widział! To prawda, jednak Mustang odnaleziony na śmietniku w Meksyku w kolorze białym, był w stanie agonalnym i był tylko sypiącą się w rękach rdzą legendy, która kiedyś otaczała ten wóz. Samochód sprzedany dosłownie kilka godzin po napisaniu tego tekstu, jest pomnikiem historycznym. To ten lakier, ta skóra, te wnętrze, te klamki, z którymi Mustang opuścił fabrykę, aby stać się gwiazdą Hollywood.

Jakiś czas temu Mustang powrócił na ulice San Francisco. Kilka świetnych ujęć, również w miejscu, które w filmie posłużyło jako dom Franka Bullitta

Ale tak już racjonalnie podchodząc do tematu, czy spatynowany, lekko pordzewiały Ford za 3,4mln $ jest dobrą inwestycją? Bo przecież to, co się dzieje wokół tego auta od stycznia 2018 roku, to całkiem dobry marketing przed aukcją samochodu. Tłum był rozgrzany do czerwoności, każdy miał włączony telefon, aby nagrać samochód wjeżdżający na salę, gdzie miała się dokonać sprzedaż roku. Kurz za chwilę opadnie, Mustang zostanie zamknięty na kłódkę i czasami wyjedzie na salony, aby przypomnieć o sobie. Ja jednak zaryzykuje i napiszę, że za 10 lat może osiągnąć jeszcze większą sumę. Tylko czy legenda Mcqueena jeszcze wtedy będzie tak silna? Zobaczymy.

Całość trwała około 7 minut…

Prowadzący rozpoczął aukcje od miliona, a później już się potoczyło. Zobaczcie sami, jak dużym zainteresowaniem cieszyła się opisywana aukcja.

Tagi: aukcje klasyków / bullitt / steve mcqueen

Dołącz do dyskusji

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mikołaj
3 lat temu

Potężna kwota, wręcz niewyobrażalna się wydaje jak za „stary samochód”. Jednak jest to kawał historii i posiada ponadczasowy wygląd. Samochody z lat 90/00′ nie mają tej duszy i wyglądają po prostu staro przy o wiele starszym Mustangu 😀

Artykuły

0 0 votes
Article Rating