Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a

Meyers Manx Steve'a Mcqueena, aukcja Bonhams 2020 i kilka innych klasyków z Amelia Island.

klasykami.pl

16 marca 2020

Nie tak dawno temu najsłynniejszy wóz McQueena został wystawiony na sprzedaż i stał się najdroższym Mustangiem sprzedanym na licytacji (Najdroższy Ford Mustang w historii. Bullitt sprzedany na aukcji za 3,4 mln$). Dziesięć dni temu odbyła się aukcja zorganizowana przez dom aukcyjny Bonhams. Można tam było nabyć kolejny – nie, zaraz – dwa kolejne samochody związane z legendarnym aktorem.

Oczywiście nie był to następny Mustang, albo coś pokroju 917’ki. Na aukcję trafił Meyers Manx… pojazd, który w Polsce nie jest bardzo popularny, ale w Stanach wiedzą o co chodzi. Plażowe Buggy wystąpiło w kilku scenach filmu Afera Thomasa Crowna. Ciekawostka – film nakręcono w tym samym roku, co Bullitt. Film może nie jest iście legendarny, jak ten o poruczniku z San Francisco, a Mcqueen – jeśli mogę pobawić się w wielkiego krytyka filmowego – nie był najlepszym wyborem do grania Pana Crowna, bo bliżej mu zawsze było do postaci z Cincinatti Kid, jednak mamy tutaj kilka smaczków motoryzacyjnych i jednym z nich jest właśnie Meyers Manx.

Sceny ze wspomnianym pojazdem na bazie Garbusa, to kolejny dowód pasji Mcqueena do motoryzacji. Na życzenie aktora pojazd został dostosowany do filmu. Wymieniono silnik na 2,7 litrowy motor z Chevroleta Corvair, reflektory wpuszczono do środka karoserii, a wnętrze obszyto pikowaną skórą.

Samochód został sprzedany za 456 000$, czyli 1 750 000 złotych. Biorąc pod uwagę ceny wszystkiego, czego dotknął lub czym jeździł aktor, można by rzec, że jest to niezła okazja. Organizatorzy aukcji słusznie zauważyli, że w najbliższym czasie mogła to być ostatnia możliwość nabycia rzeczy związanej z Mcqueen’em – reszta samochodów w większości jest w prywatnych kolekcjach lub stoi w muzeum.

Ale Meyers Manx to nie wszystko.

Thomas Crown po plaży szalał w pomarańczowym pojeździe opisanym powyżej, ale na co dzień jeździł czymś bardziej luksusowym. Rolls-Royce Silver Shadow Coupe był idealnym wyborem do filmu. Niestety Rolls nie znalazł właściciela.

Przy okazji aukcji Bonhams: Amelia Island

To, co zwróciło moją uwagę przy szybkim przejrzeniu listy, to wyjątkowy Aston Martin DB4 series 4 GT z 1962 roku. Sprzedany za 2 846 000 złotych.

Sporą ciekawostką z aukcji może być Mercedes-Benz Unimog tj. Mercedes-laweta, który został stworzony na bazie popularnego Unimog 416. Zwróćcie tylko uwagę na to, co ten pojazd potrafi zrobić ze swoją tylną częścią. Kapitalny wóz, który został sprzedany za 167 000 złotych.

Ostatnim, o którym muszę wspomnieć, to DeLorean. Nie był gwiazdą aukcji, ale że jestem wielkim fanem tego samochodu, nie mogłem o nim nie wspomnieć. Delo poszedł za 127 000 złotych i to całkiem dobra cena, jak na ten wóz. Dodatkowo samochód jest wyposażony w TURBO, którego nie było w standardzie. Turbosprężarka podobno miała podnieść wydajność silnika o 50%, ale kto go tam wie. Z tego, co można było wyczytać i zobaczyć na zdjęciach, ten samochód potrzebuje trochę miłości.

Tagi: amelia island / bonhams / mcqueen

Dołącz do dyskusji

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuły

0 0 votes
Article Rating