Klasykami.pl

7 maja 2018

BMW M1

Bonhams

Aukcje klasyków

BMW M1: pomarańczowa legenda do wzięcia w tym tygodniu w Monaco.

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wydać około dwa, może dwa i pół miliona złotych, to mam dla Was dobrą propozycję. W najbliższy weekend w Monaco dom aukcyjny Bonhams wystawi na sprzedaż kultowe BMW M1.

Na temat M1 pisałem kilka słów w artykule prezentującym BMW E24 M6. „Jedynka” była początkiem legendarnych Beemek, oznaczonych literą M. Choć produkcja rozpoczęła się w 1980 roku, trzeba zaznaczyć, że początki tego dzieła sztuki na kółkach miały miejsce w 1971 roku. Właśnie wtedy pojawił się eksperymentalny samochód z drzwiami podnoszonymi do góry oraz turbodoładowanym silnikiem usytuowanym centralnie. Z wyglądu bardzo mocno przypominający finalne M1 i można go uznać za pierwowzór bohatera tego tekstu.

Początkowo samochód miał być produkowany przez Lamborghini we Włoszech. Niestety firma nie poradziła sobie z całym procesem budowy M1 i produkcję rozbito na kilka firm. Nadwozie z włókna szklanego budowano w Transformazione Italiana Resina, rurowe ramy przestrzenne w Marschei, a ich montaż odbywał się w Ital Design. Zawieszenie z układem napędowym montowała firma Baur w Stuttgarcie. Tak mocno rozłożony proces budowy auta w tamtym okresie spowodował duże opóźnienia w premierze samochodu. BMW M1 zaprezentowano dopiero w 1978 roku.

Prezentowany egzemplarz jest w stanie idealnym. W sumie wyprodukowano tylko 453 sztuk. Samochód ten to jeden z 93, M1 w kolorze pomarańczowym. Na myśl o czarnym wnętrzu niejedna osoba pomyśli, że to nuda ale nie w BMW M1. Choć widząc deskę rozdzielczą czy siedzenia, które wydają się proste i może trochę archaiczne, to i tak potrafię sobie wyobrazić ten klimat i zapach w momencie pokonywania kolejnych łuków na torze z prędkością ponad 180km/h. Ten samochód jest jeżdżącym pomnikiem oraz historią BMW. W niejednym pokoju wisiał na ścianach i zapewne dalej wisi na tapetach w komputerze lub smartfonie.

Samochód zostanie sprzedany 11 maja w Monaco. Wyczytałem, że obecny właściciel od 2015 roku wydał 60 000 euro w BMW Classic po to, aby był to idealny egzemplarz. Teraz nowy nabywca z pewnością się nie zawiedzie. Szacunki oscylują w granicach 540 000 – 580 000$. 2-3 lata temu M1 osiągało podobne ceny na aukcjach. W 2016 roku średnia cena M1 to prawie 500 000$, a rok wcześniej sprzedano M1 na licytacji za 600 000$. Warto dodać, że jeszcze w 2012 roku aby kupić tego pięknego klasyka, wystarczyła kwota 215 000$. W sobotę poznamy wynik aukcji i dowiemy się, czy samochód znajdzie nowego nabywcę oraz czy będziemy mieli ostrą walkę o pomarańczowe M1.

Więcej informacji na stronie Bonhams: http://www.bonhams.com/auctions/24953/lot/112/

Artykuły