Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a

Porsche 917 K z 1970 roku z filmu „Le Mans” wystawione na aukcję

klasykami.pl

12 lipca 2021

Film „Le Mans” z 1970 roku pamiętacie? Jeśli nie, to spokojnie, bo nie był dziełem sztuki, ale tak sobie myślę, że warto go obejrzeć. Po pierwsze, mamy tam Steve’a McQueena. Po drugie, mamy tam sporo materiału, w którym pokazane są wyścigi na Circuit de la Sarthe. No i mamy Porsche 917.

Film „Le Mans” nie odniósł sukcesu kasowego. Powstawał w bólach, Mcqueen i reżyser mieli zupełnie inne wizje i koniec końców mamy trochę film o niczym, który może zwrócić uwagę zapaleńców do wyścigów i zabytkowej motoryzacji. McQueen nawet nie pojawił się na premierze i coś, co miało być spełnieniem jego marzeń o filmie o wyścigach, stało się koszmarem pochłaniającym sporą część pieniędzy, które nigdy się nie zwróciły. Jeśli jesteście ciekawi powstawania tej produkcji i wspomnianego aktora, zachęcam do obejrzenia „Steve McQueen: The Man & Le Mans”.

Oferowane Porsche 917K zostało wyprodukowane w 1970 roku i od razu trafiło na tor w słynnych barwach Gulfa. Prowadzone było przez Mike’a Hailwooda i Davida Hobbsa jako jedno z trzech Porsche w zespole. Pech chciał, że samochód uległ wypadkowi i został wycofany z wyścigu. Porsche przywróciło je do życia i w 1971 roku samochód pojawił się w filmie „Le Mans” u boku Mcqueena.

Po występie w filmie samochód dalej się ścigał, aby następnie przechodzić z kolekcji do kolekcji. Finalnie samochód w 2012 roku został starannie przywrócony do oryginalnej specyfikacji z 1970 roku, nosząc kultową barwę Gulf. Proces ten został przeprowadzony przez znanego europejskiego konserwatora samochodów wyścigowych Paula Lanzante. 917K trafi na aukcję RM Sothebys, która odbędzie się w dniach 13 – 14 sierpnia. Cena? Ciężko ocenić, ale w 2017 roku model 917, który również wystąpił w filmie Le Mans sprzedano za 14 milionów dolarów.

Tagi: steve mcqueen

Dołącz do dyskusji

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuły

0 0 votes
Article Rating