Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a

Klasykami.pl

2 Sierpnia 2018

Mercedes-Benz

Grupa FIA GT1

RM Sotheby’s Monterey

Mercedes-Benz AMG CLK GTR: egzemplarz nr 9 idzie pod młotek

A hypercar is a more advanced version of a supercar, such as the Porsche 918 Spyder, Ferrari LaFerrari, or the McLaren P1”

U nas częściej mówimy po prostu supersamochód. Produkuje je Mclaren, Bugatti oraz Porsche. W aktualnej ofercie Mercedes nie ma „supersamochodu”, który mógłby konkurować z najbardziej pokręconymi i najszybszymi samochodami drogowymi. Trochę inaczej wyglądało to 20 lat temu, kiedy Mercedes miał HyperCar w swojej ofercie. Mowa o AMG CLK-GTR!

Mercedes-Benz AMG CLK GTR został zbudowany przez konstruktorów AMG. Ciekawostka, ponieważ AMG jeszcze parę lat wstecz nie współpracowała z Mercedesem tak mocno jak w późniejszych latach. Samochód miał zjeść konkurencję w serii wyścigów FIA GT1 i tak naprawdę tylko po to powstał. Zbudowano 25 sztuk, a jedna z nich, dokładnie numer 9, właśnie zostanie wystawiona na sprzedaż. Jakby nie patrzeć, rzadko ma się okazję na zakup kawałka sportowej historii Mercedesa oraz AMG.

Samochód zostanie wystawiony na sprzedaż na aukcji RM Sotheby’s w Monterey, o której pisaliśmy już kilka razy:

https://klasykami.pl/sierpien-w-monterey-aukcja-rm-sothebys/

https://klasykami.pl/aston-martin-dp-215-wyscigowy-prototyp-z-polskim-akcentem-pod-maska-do-kupienia-na-aukcji-rm-sothebys/

Jeśli dostaniemy więcej informacji o kolejnych biorących udział w tej aukcji klasykach, tak kultowych i legendarnych jak te poprzednie, to będzie to naprawdę ogromne i spektakularne wydarzenie. Już w tej chwili lista aut jest kompletnie oderwana od rzeczywistości i są tam takie samochody, na widok których musielibyśmy usiąść.

Jednak wracając do naszego Mercedesa…

Mercedes AMG CLK-GTR w wersji wyścigowej oraz produkcyjnej był napędzany 6,9 – litrowym silnikiem V12 o mocy 620KM. W samochodzie zamontowano sześciobiegową sekwencyjną skrzynkę biegów. Początkowo samochód został kupiony przez właściciela w Niemczech, aby po kilku latach trafić do Honkongu, gdzie spędził 12 lat. Teraz jest już w USA, ale niestety po ulicy jeździć nim nie można. Szkoda, biorąc pod uwagę, że cena szacunkowa oscyluje w granicach 4 250 000 – 5 250 000 USD.

Aukcja w Monterey przypada na drugą połowę sierpnia. Na tej samej aukcji będzie licytowane Ferrari 250GTO, które może okazać się najdroższym samochodem sprzedanym podczas aukcji. Z pewnością znajdziecie na ten temat słów kilka na klasykami.pl

Artykuły