Klasykami.pl

15 Lutego 2017

Jaguar XKSS

Gooding&Co

Aukcje Klasyków

Jeden z 16 zbudowanych Jaguarów XKSS. Samochód jest wyceniany na 13 000 000 – 16 000 000$

Jaguar XKSS trafi pod młotek!

Jaguar XKSS trafi pod młotek! Już 10 marca odbędzie się aukcja Amelia Island na Florydzie. Ten wóz będzie najciekawszym z wystawionych klasyków do sprzedaży.

Jest to duże wydarzenie ponieważ oryginalny XKSS – czyli auto, którego kształty oszukują wiatr – nie trafił do sprzedaży przez ostatnie 10 lat. Jaguar wszech czasów (chyba mogę go tak nazwać) został wyprodukowany w ilości 16 sztuk. Prezentowany klasyk to właśnie jeden z nich. Aukcje zorganizuje dom aukcyjny Gooding&Company.

Jaguar D-Type to jedna z najsłynniejszych wyścigówek, która aż trzykrotnie wygrywała 24-godzinny LeMans. Miało to miejsce w 1955, 1956 i 1957 roku. Choć był wolniejszy od Typu C to sam potrafił dojechać na wyścig i z niego wrócić – Kochanie, jadę na LeMans, wrócę za jakieś 24 godziny. Teoretycznie D-type’a mógł kupić zwykły klient. W 1956 roku D-type sprzedawał się trochę gorzej i do akcji wkroczył bohater news’a – XKSS. Jaguar ogłosił, że powstanie 25 sztuk drogowej wersji modelu D-type. Te 25 sztuk to typ D, który nie sprzedał się jako… typ D. Spartański D, który nie miał nawet porządnej szyby z przodu zmienił się w bardziej cywilizowany samochód. Jak wiadomo powstało ich 16, a pozostałe 9 niedokończonych aut uległo zniszczeniu w pożarze fabryki Browns Lake co miało miejsce 12 lutego 1957 roku.

Wystawiony samochód to XKSS 716, jeden z oryginalnej szesnastki. Jaguar trafił do Montrealu w Kanadzie. Tam ścigał się w kanadyjskich wyścigach odnosząc sukcesy. Obecny właściciel nabył samochód prawie dwie dekady temu. Pojawienie się XKSS na rynku to spore wydarzenie. Po pierwsze mała liczba wyprodukowanych egzemplarzy, a po drugie cena szacowana to 16 – 18 milionów dolarów. Aukcja odbędzie się już 10 marca.

http://www.goodingco.com/vehicle/1957-jaguar-xkss/

Artykuły

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x