Klasykami.pl

06 Września 2015

Aukcje Klasyków

Maserati Boomerang

Pierwsza Polska Aukcji

Co słychać w wielkim świecie aukcji…

Rynek klasycznych samochodów ma się całkiem dobrze. Jesteśmy właśnie po jednej z ciekawszych aukcji domu aukcyjnego Bonhams. Przed nami pierwsza duża aukcja samochodów klasycznych w Polsce. Czytajcie dalej…

Aukcja Bonhams / 5 wrzesień /

Aukcja domu Bonhams odbyła się 5 września. Wszystkie oczy były skierowane na Maserati Boomerang Coupe 1972. Już wcześniej trąbiono o wystawieniu tego auta na sprzedaż. Niewątpliwie było to wydarzenie na skale światową ponieważ niecodziennie takie cudo trafia pod młotek. Samochód został zaprojektowany przez Giorgietto Giugiaro i jest jedynym zbudowanym egzemplarzem. Był pokazem tego co siedzi w głowie młodego Giugiaro i jaki talent ma do tworzenia unikalnych projektów. Model w skali 1:1 pokazano pierwszy raz w Turynie w 1971 roku. W 72r auto posiadało silnik i mógł się poruszać o własnych siłach. Wtedy też ponownie został zaprezentowany w Genewie. Obok niego stał inny twór spod ręki Giugiaro – Lotus Esprit, który niedługo później trafił do produkcji seryjnej. Właścicielem Maserati było studio Italdesign, gdzie zostało zaprojektowane. Samochód był swego rodzaju wizytówką oraz reklamą studia. W 1974 roku samochód trafił do prywatnego właściciela z Hiszpanii. W 1980 roku auto odkupił fan marki Maserati i poddał je renowacji. Później samochód „wypłynął” na sprzedaż w roku 2002 i został sprzedany za 721 750 euro. Auto ponownie zostało wyremontowane aby znowu w 2005 trafić do kolejnego właściciela. Wtedy kwota zakupu wyniosła 781 000 euro. 5 września auto trafiło kolejny raz na licytacje. Ale cena nawet nie była zbliżona do tych, które padały 10 lat temu. Nowy właściciel zapłacił 3 335 000 euro. Ten wóz to była dobra inwestycja. A na miejscu gościa, który opchnął auto w 2005 łapałbym się za głowę i napił czegoś naprawdę mocnego. Ale Maserati nie było jedynym autem które zostało sprzedane we francuskiej miejscowości Chantilly, 5 września.

W sumie pod młotek poszło 29 aut. Nie za wiele ale wystawione auta były naprawdę ciekawe. Gwiazdą wieczoru było wspomniane Maserati. Dalej mieliśmy na przykład, AC Ace Bristol z 1959 roku. Szacowano sprzedaż za 250 – 300 tysięcy euro. Starszy brat Cobry poszedł za 304 750 euro.

Ciekawym autem był Citroen DS19 Cabrio. Najstarszy z 11 zbudowanych, przez firmę Chapron, kabrioletów. Licytacja stanęła na 230 000 euro. Szacunki się sprawdziły ponieważ prognozowano cenę w przedziale 170-230 tysięcy. Kolejnym autem który zwraca moją szczególną uwagę to Mercedes Benz W116 w topowej wersji 450SEL 6.9. Dzisiaj ich cena sięga nawet 100 tysięcy złotych, lecz ten został zlicytowany za bagatela 389 tysięcy. Zanim przejdę do tego dlaczego ten samochód był tak drogi, napiszę parę słów o wersji 6.9. Była to topowa odmiana W116, trochę jak dzisiaj klasa S AMG. Samochód był horrendalnie drogi ale nie różnił się prawie niczym od swoich słabszych braci bliżniaków z silnikami, przykładowo – 280. Był to idealny wóz dla tych którzy nie chcieli afiszować się z tym jak gruby portfel mają. Mało tego, często kupujący usuwali mały znaczek 6.9, który znajdował się po prawej stronie klapy bagażnika. Samochód rozpędzał się do setki w ciagu 7,4 sekund. Produkcja wyniosła 7380 sztuk. Wróćmy do auta z licytacji. Samochód należał kiedyś do popularnego, francuskiego piosenkarza Claude’a François. Piosenkarz miał je do śmierci i dla francuskich fanów jest to ciekawa pamiątka, którą można było teraz kupić. Ciekawostką jest fakt, że Claude w 1977 roku uciekł tym autem gangsterom, którzy próbowali przeprowadzić zamach na piosenkarza. Na pewno dzięki mocy Mercedesa, kule nie dosięgły prowadzącego Claude’a. Nie wiem czym jechali zamachowcy, ale wyobrażam sobie scenkę na autostradzie (tam miała miejsce historia) w której kule świszczą, a gwiazdor wciska kickdown w podłogę – Mercedes pokazuje na co go stać. Nikt nie mógł doścignąć tej limuzyny w tamtym czasie.

Z 29 aut były również takie, które nowego właściciela nie znalazły. Było tak choćby z Bugatti Type 101C Coupe Antem z 1954 roku. Specjaliści szacowali jego cenę na 1.5 – 1.8 mln euro. Być może Maserati Boomerang przyćmił nieco, inne drogie samochody na licytacji. Mogło tak być ponieważ Lorraine – Dietrich, którego cenę szacowano na 600 – 1 milion euro, również nie znalazł nabywcy. To samo tyczy się Bugatti Type 57 Cabrio, tutaj szacunki oscylowały w granicach 1,4-1,7 mln euro.

A jeśli sami chcielibyście sprawdzić co się sprzedało, a co nie, zapraszam na stronę domu aukcyjnego Bonhams: kliknij tutaj

The Salon Prive Sale 2015 / 4 wrzesień /

Aukcja odbyła się w posiadłości Blenheim Palace, mieszczącej się w hrabstwie Oxfordshire. Na sprzedaż wystawiono 61 aut i na zakup mielis szansę Licytujący z chudszym portfelem w porównaniu do aukcji Bonhams. Było wiele aut, które zostały sprzedane za mniej niż 60 tysięcy funtów. Pojawiły się nawet takie auta jak Mercedes W126 z silnikiem 280SE. Pochodzący z pierwszej serii 126, przejechał w ciągu 30 lat jedynie 5700km. Gratka dla kolekcjonerów. Pytanie czy jeździć takim autem? W końcu każdy przejechany kilometr powoduje spadek wartości.

Ale jeśli ten przebieg wydaje się mały, co powiecie na oferowane na tej samej aukcji, Porsche 911 z 1986 roku, które przejechało 743 kilometry! Buzie otwieramy z niedowierzaniem. Samochód pierwszy wpis w książce serwisowej ma z dnia 15 lipca 1987 roku – wpisany przebieg 382 kilometry. Drugi wpis jest z dnia 10 sierpień 1988 – przebieg 400 km. 18 kilometrów? Jedyne co zrobił właściciel to w 87 wrócił do domu z przeglądu, a następnie wyprowadził Porsche w 88 na kolejny przegląd? Kolejny wpis to przejechane 422 kilometry i po kolejnym roku 582. Trzeba przyznać, że w ostatnim roku właściciel zaszalał. Później auto prawie cały czas stało aż do teraz. Porsche osiągnęło cenę 163 tysięcy funtów.

Z ciekawszych aut był Bentley z otwartym dachem z roku 34. Samochód przestał 50 lat. Prognozowana cena 60-80 tysięcy funtów. Sprzedał się za 93 tys. Ferrari Daytona, przepiękny wóz, poszedł za…! A nie, nie poszedł. Niestety nikt go nie chciał. Ale również na tej aukcji kilka aut nie znalazło właścicieli. Przykładowo: DB4, Ferrari Dino.

Pełna lista na stronie aukcji: kliknij tutaj

Co przed nami?

RM Sothebys / 7 wrzesień /

W Londynie w ten Poniedziałek (Czyli jutro! Czekaj, gdzie to ja miałem książeczkę czekową…) odbędzie się aukcja dużego domu aukcyjnego RM Sothebys. Na sprzedaż zostanie wystawionych 74 auta. Niektóre robiące na mnie ogromne wrażenie. Chociażby Ferrari F40, które musi się znaleźć na każdej dużej aukcji. Przewidywana cena to 780-900 tysięcy funtów. Ale jeśli pójdzie za 950 tysięcy to nikt nie powinien się dziwić. Ferrari 250GT Lusso, moim zdaniem, najpiękniejsze Ferrari jakie kiedykolwiek powstało – 1.2-1.6 mln funtów. Ferrari Daytona Spider! Luksus bez dachu. Pamiętam, widziałem takiego w Berlinie. Jedynie chuchałem na szybę za którą stał. Brązowy z beżowym środkiem. Ajajaj, dobra już się nie będę w szczegóły wdawał. Uspokajam się kiedy widzę prognozowaną cenę, 2-2.4 mln funtów. Stare ferrari w ostatnich latach ostro poszybowały w górę. Szaleństwo! Bo już np. Mercedes 300SL Roadster, który także będzie oferowany na aukcji oscyluje w granicach 750-850 tys. funtów. I tutaj cena się mocno nie zmienia. Myślę, że niedługo może nawet trochę spaść. Jeszcze nie tak dawno na 300SL Roadster oraz Gullwing był ogromny szał. Nie zdziwię się jeśli bańka w końcu pęknie. Ale czy tak będzie, zobaczymy. Pełna lista na stronie aukcji: kliknij tutaj

Aukcja Ardor / 16-17 wrzesień /

To pierwsza polska aukcja samochodów klasycznych. Już 17 września odbędzie się na stadionie narodowym, a na sprzedaż będzie wystawionych około 70 aut. Lista wszystkich klasyków będzie podana 10 września ale już teraz wiadomo, że licytować będzie można naprawdę ciekawe auta. Chevrolet Deluxe Sedan o którym nie tak dawno było głośno w świecie polskiej, klasycznej motoryzacji. Samochód został odnaleziony po latach w garażu w Warszawie i był zamówieniem rządowym z PRL. Szacuje się, że wartość tego auta to 40-55 tysięcy złotych. Innym ciekawym samochodem, które chyba sam bym kupił jakbym miał kasę, to BMW E34 serii 5. Szacowana wartość: 31-37 tysięcy złotych. Cooo! Stara piątka, która w latach 90 na ekranach kin była ulubionym wozem „gangsterów” za takie pieniądze! A właśnie, że tak. Samochód został zakupiony w polskim salonie, jest w rękach pierwszego właściciela, ma „czarne” tablice i co ważne, przejechał zaledwie 55 tysięcy kilometrów. Samochód jest w nienagannym stanie, w rewelacyjnym zielonym kolorze. Kolejna ciekawosta to Renault Alpine GTA Turbo, wyprodukowano zaledwie 4151 egzemplarzy.

Przyznam się, że przygotowania domu aukcyjnego śledzę od początku. Widać, że osoby stojące za marką Ardor to ludzie znający się na rzeczy. Początkowo jedna mała aukcja odbyła się podczas Moto Sfery w Warszawie, tam zlicytowano jeden samochodzik Austin Healey Sprite, poszedł za 14500 tysiąca. Niewątpliwie było to dobre wprowadzenie. Później była aukcja podczas Auto Nostalgii, gdzie zlicytowano motocykl Honda CB400 Four, o wyjątkowej historii.

Myślę, że aukcja, która odbędzie się 17 września, będzie sukcesem organizatorów. Ogromną zaletą jest fakt, że na aukcji pojawią się również te tańsze klasyki. Robiąc show, tylko z drogimi autami, licytacja raczej by nie wyszła. Tutaj mamy klasyka na każdą kieszeń, te o arcyciekawej historii, oraz coś z rzadkich aut. Trzymam kciuki i na pewno po zakończeniu licytacji postaram się napisać parę słów.

Artykuły

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x