Porsche 964

Jakiego świat jeszcze nie widział!

klasykami.pl

15 listopada 2017

Z jednej strony stołu siada ekipa zajmująca się renowacją oraz unowocześnianiem Porsche, z drugiej strony przysiada się zespół F1. Dodatkowo znajdują się krzesła dla kilku łebskich gości w branży. Nagle ktoś wpada na pomysł, zbudujmy takie Porsche jakiego świat jeszcze nie widział!

Porsche 964 pojawiło się w roku 89. Postrzegany jako nowy kierunek dla modelu 911 – napęd na cztery koła, wygładzone zderzaki oraz sporo innowacji na pokładzie jak na przykład Tiptronic. Był to odpowiedni model aby wkroczyć w zbliżające się lata 90. Po prawie 30 latach znowu jest głośno o tym aucie. Za tym wszystkim stoi kilka firm, które zdecydowały się na współpracę. Pierwsza z nich to Singer Vehicle Design. Jeśli widzieliście 964 na zdjęciu z szerokimi felgami Fuchs o wyglądzie Concept Car, to prawdopodobnie widzieliście robotę właśnie tej firmy. Dalej mamy Williams Advanced Engineering, czyli ekipę z Formuły 1. Przy budowie będzie działać również Brembo oraz BBS.

Obrazy przedstawiające zielone Porsche, to efekt dwuletniej współpracy tych firm oraz kilku konsultantów, między innymi Hans Mezger – legendarny konstruktor z Porsche. Historia zaczęła się w momencie kiedy Klient Singera, Scott Blattner zwrócił się do firmy i poprosił aby zmodyfikowano jego 964. Samochód miał być lekki oraz bardzo mocny. Stało się! Samochód waży 990kg, a oryginalny silnik z pojemności 3,6 został powiększony do 4 litrów. Efekt zbudowania takiej jednostki to 500KM oraz fakt, że silnik jest w stanie kręcić się do 9000 obrotów.

Zmiany objęły również aerodynamikę, ulepszono geometrię, usztywniono zawieszenie. Dzięki tym zabiegom samochód będzie się prowadził po prostu lepiej. Warto wspomnieć, że Singer współpracował z kierowcami Marino Frachittim i Chrisem Harrisem, aby udoskonalać dynamikę jazdy. Żeby była jasność, temat aerodynamiki potraktowano tak samo poważnie jak zmiany w jednostce napędowej. Zmianie uległ na przykład dach w samochodzie, dodano wloty powietrza w zmodyfikowanych oknach oraz widoczny tylny dyfuzor.

Takich niezwykłych Porsche powstanie wyłącznie 75 sztuk. Zapewne rozejdą się jak świeże bułeczki choć cena jest na razie nieznana. Ten samochód, to kolejny poziom, etap w firmie Singera – naprawdę coś nowego. Samochody będą budowane w Wielkiej Brytanii.

Artykuły

0 0 votes
Article Rating
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x