Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a

II Retro Motor Show

Tak kończymy sezon w Poznaniu

klasykami.pl

20 listopada 2017

Od poprzedniego roku mamy mocny akcent na zakończenie sezonu wśród entuzjastów starej motoryzacji. Do niedawna ostatnia poważna impreza, odbywała się w drugiej połowie sierpnia. Wydarzeń nam przybywa ponieważ jeszcze jesienią możemy zanurzyć się w auta marzeń – znów poczuć klimat, który zawsze towarzyszy na tego typu imprezach.

Mnie osobiście, jak pewnie wielu pasjonatów, strasznie mocno nakręcają takie wydarzenia. Ciesze się, że w listopadzie, czyli tak naprawdę wtedy kiedy klasyki szykują się do snu zimowego, pojawiło się coś takiego jak Retro Motor Show. Już rok temu wspominałem, że „Retro” to coś mocnego, udanego, dającego kopa na zbliżający się kolejny sezon. Bo czy może być coś lepszego od chodzenia po kilku halach wśród zabytkowych aut, które rzadko kiedy możesz zobaczyć wszystkie razem? Nie ma!

Poprzeczka przy pierwszej edycji zawisła dosyć wysoko i już na początek Poznań zafundował nam imprezę, która jest jedną z najważniejszych w Polsce. W tym roku mieliśmy więcej metrów kwadratowych do obejrzenia. Głowa się cieszy, nogi mniej. Frekwencja była naprawdę spora ponieważ zrobić udane zdjęcie wśród tylu odwiedzających nie jest prostym zadaniem. Jednak nie zdjęcia są tu najważniejsze, a fakt, że tak naprawdę kilka godzin możesz spacerować wśród motoryzacyjnej klasyki na widok której serce bije mocniej.

Pisząc o Show w Poznaniu nie da się nie wspomnieć o autach na sprzedaż, których była cała masa. Bardzo duże stoisko przygotowała Giełda Klasyków. Nie wiem ile aut tam stało ale było ich naprawdę sporo (czyli, że dużo?). Spora część aut również znalazła właścicieli. Na przykład moją uwagę przykuło BMW E24 z pierwszej serii, które wymagało dużo miłości oraz gotówki. Kiedy byłem w niedziele samochód miał wywieszoną kartkę „Sprzedany”. Super! Klasyki cieszą się dużym zainteresowaniem, a klientela rośnie. Oczywiście wspomniane stoisko nie było jedynym, gdzie za szybą wisiały ceny. Aut na sprzedaż można było szukać w innych częściach targów. Nie jest też tak, że impreza to jedna wielka giełda. Auto Moto Classic przygotował wystawę wraz z Mazdą. Na ich stoisku zachwycałem się najciekawszym klasykiem targów. Mowa o Mazdzie Cosmo z 1967 roku. Prawdziwy unikat oraz pierwszy sportowy samochód w którym zamontowano silnik Wankla. Zobaczyć go drugi raz będzie nie lada wyzwaniem. Chyba, że przyjedzie znowu na jakąś imprezę. Oldtimer Classic Garage przygotował wystawę na której mogliśmy oglądać Mercedesy z najlepszych lat produkcji. Jedne z nich, to Mercedes C126 AMG oraz w świetnym stanie C107. Było na czym zawiesić oko. Jedno z ciekawszych stoisk przygotował klub Citroena – co można było oglądać zobaczycie na zdjęciach. W kolejnej hali mieliśmy stoisko WTC (Watch This Car). Mogłem nacieszyć się Hummerem H1, którym raczej nie przejedziecie przez ciasną, jednokierunkową uliczkę – obok GT500, a jeszcze dalej BMW E30 M3. Niedaleko w tej samej hali stał C124. Niby zwykły baleron, a jednak na stoisku “Klasyków Marzeń” można było zobaczyć wersję AMG w super stanie.

Pisać o samochodach mógłbym długo ponieważ te wymienione to tylko kilka, które trzeba było zobaczyć i dla których warto było przyjechać do Poznania. Gigantyczna ilość Mercedesów mogła w pewnym momencie przytłaczać ale wśród nich znajdowałem rodzynki. Fakt dużej ilości “gwiazd” jasno pokazuje co Polacy kochają najbardziej. Klasyczny Mercedes zawsze będzie miał szczególne miejsce w naszych sercach ;).

Dla takiego zakręconego gościa na punkcie klasyków jak ja, to duże i interesujące wydarzenie. Możliwość obcowania z tym wszystkim co spotkałem w Poznaniu może pozostawić wyłącznie uśmiech na twarzy. Do zobaczenia na trzeciej edycji. Mam nadzieję, że organizatorzy będą potrafili zaskoczyć czymś nowym lub zająć kolejną halę targów.

Artykuły

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x