Klasyczna motoryzacja w najlepszym wydaniu!

a
Klasykami.pl
28 Sierpnia 2015
Aukcje

Rynek

Gooding&Co

Po raz pierwszy, po raz drugi i… po raz trzeci!

Około 2 tygodnie temu, odbyło kilka dużych aukcji klasycznych samochodów. Postanowiłem się nieco zagłębić w te sumy pieniędzy, których nie ogarniam i przybliżyć wam co sprzedano i za ile.

Na ten temat miałem pisać już tydzień temu. Nie przewidziałem buntu laptopa, który spowolnił do prędkości pierwszych komputerów z lat 90. Moje moce naprawcze spaliły na panewce – sprzęt wylądował w serwisie. Ale dzisiaj nie o zepsutych dyskach, a o czterech dużych aukcjach znanych domów aukcyjnych.

Aukcja Bonhams odbyła się 14 sierpnia w Kalifornii. Jeśli mieszkacie w San Francisco to mogliście podjechać autobusem i wrócić danym autem do domu. Pod młotek poszło 111 samochodów. Najdroższym z nich było Ferrari 250GT Competizione, które zostało zlicytowane za ponad 31 milionów złotych. Innymi słowy – osoba, która trafiła ostatnio szóstkę mogła kupić i do sklepu po bułki jeździć. Powyżej miliona PLN zlicytowano 32 samochody. Z aut, które zwróciły moją uwagę to np. Porsche 911 Carrera Speedster. Jeśli dobrze zgłębiłem temat to produkcja wyniosła 830 sztuk na Stany. Porszak poszedł za 165 tysięcy dolarów. Warto tutaj dopowiedzieć, że rok temu takie same Porsche sprzedano za 126 tysięcy dol. To ponad 30% wzrost. Całkiem nieźle. Kolejny wóz przy którym zatrzymałem się machając rolką do przewijania strony to przepiękne BMW 3.0 CSL. Eksperci wycenili auto na ok. 190-230 tysięcy dolarów – samochód został zlicytowany za 187 tysięcy.

Kolejny ciekawy samochód to Porsche 930 Slantnose Coupe sprzedany za 134 tysięcy $. Ferrari F40 – fenomenalny wóz – sprzedany za 1 237 000 $. Eksperci wyceniali go na 1,2 – 1,4 $. Można by pomyśleć: Eeeee bez szału. Ale jeśli spojrzymy na inną aukcję ale z roku 2010, to możemy zrobić wielkie oczy. Wtedy F40 osiągało 583 tysięcy dolarów. W ciągu 5 lat cena tego auta wzrosła o jakieś 120% i z roku na rok rośnie.

 

Aukcja Gooding&Company miała miejsce w Pebble Beach w dniach 15-16.08. W porównaniu do Bonhams było trochę więcej klasyków bo 198 sztuk. Cały obrót wyniósł ponad 128 mln dollars ze sprzedanych 160 aut. Jeśli chodzi o najdroższy samochód aukcji trzeba wymienić dwa auta. Nikt się raczej nie zdziwi jak napiszę, że oba to Ferrari. Pierwszy to Ferrari 250 GT SWB Berlinetta Speciale. Jedyne takie ferrari na świecie i jak to bywa ze starymi Ferrari, które liczą ponad 40 lat, cholernie piękne. Poniżej zdjęcia – to ten niebieski – nie powiecie mi, że jest brzydki? Dzieło sztuki, którym mógłbym się zachwycać godzinami. Zlicytowany za 16,5 mln dolarów, eksperci wyceniali go na 14-16 mln. Drugie najdroższe auto jakie zostało sprzedane to jedno z moich ulubionych Ferrari – 250 GT SWB California Spider. Ten niebieski jest cholernie piękny? To na ten czerwony kabriolet nie znajduje słów, które mogłyby go opisać. Linie nakreślone przez prawdziwych artystów. Sprzedany za 16,8 miliona, wyceniany na 16-18 mln. Pełną listę sprzedanych klasyków znajdziecie klikając tutaj.

 

 

Aukcja Mecum odbywała się 3 dni, od 13 do 15 sierpnia. Na tej aukcji w porównaniu do reszty pojawiło się najwięcej aut lecz tutaj mamy do czynienia również z tańszymi klasykami. Znaczy tańszymi w porównaniu do tych milionów o których pisałem powyżej. Niewątpliwie hitem było Porsche należące do Steve’a Mcqueen’a. Wystawione na sprzedaż przez jego syna – Chad’a. Dochód ze sprzedaży poszedł na konto organizacji charytatywnej pomagającej trudnej młodzieży – The Boys Republic. Również sam Mcqueen w młodości trafił do tego ośrodka, miało to miejsce w 1946 roku. Porsche 930 Turbo w nienagannym stanie dzisiaj można kupić za jakieś 100 tysięcy dolarów. Przed licytacją szacowano, że cena osiągnie milion dolarów. Koniec końców cena ostateczna za jaką samochód został zlicytowany to 1 950 000 dolarów!!! Innymi słowy – Legenda Steve’a żyje.

 

 

Również w Monterey odbyła się duża aukcja, którą zorganizował dom aukcyjny RM Auctions. Pierwsze auto, które zwraca moją uwagę to jeszcze nie wspominana marka w tym wpisie: Ferrari 250GT Lusso! Sprzedany za 1,8mln zielonych dolarów amerykańskich. Moim zdaniem najładniejsze klasyczne ferrari. W 2011 roku licytowane poniżej miliona. Z ciekawych aut można wymienić (tylko żeby to nie było znowu Ferrari…) Jaguar XK 120 Supersonic, jeden z trzech zbudowanych. Na wartości na pewno nie straci. Cała aukcji to ponad 200 aut i nie wszystkie znalazły nabywców. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Warto powiedzieć, że 5 września, dom aukcyjny Bonhams zlicytuje Maseratti Boomerang Coupe z 1972 roku. Na pewno wrócę do tematu.

Artykuły

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x