Dzisiaj rozpoczyna się Goodwood Festival of Speed

Prawdziwe święto mtoryzacji!
klasykami.pl

12 lipca 2018

Dzisiaj rozpoczyna się wielkie święto motoryzacji, jakim jest impreza Goodwood Festival of Speed. Choć nie jest to wydarzenie poświęcone wyłącznie starej motoryzacji, to na każdego odwiedzającego będzie czekać sporo atrakcji z klasyki. O kilku z nich piszę poniżej. To te, które najchętniej bym zobaczył. Część z nich już za nami.

Jak większość z nas wie, w tym roku przypada 70-lecie Porsche. Okrągła rocznica świetnej marki. Do niedawna nie przepadałem za Porsche, ale z czasem coraz bardziej lubię tę markę, a jej klasyczne modele są jednymi z najfajniejszych klasyków świata. Moje zdanie podziela chyba większość pasjonatów. Skąd to wiem? Gdyby było inaczej, te samochody może choć odrobinę byłyby tańsze. Podczas Goodwood będziemy mogli oglądać pierwszy samochód modelu 356. Pierwszy wóz, pierwszego modelu. To od niego wszystko się zaczęło. Fabrykę (lub bardziej stodołę) opuścił w 1948 roku. Tak narodziła się marka Porsche. No. 1, odwiedzi Wielką Brytanię pierwszy raz w życiu. W paradzie Porszaków będzie można zobaczyć między innymi 1964 Porsche 911, 1973 Porsche 911 Carrera RS, 1987 Porsche 959, 1962 Porsche 804.

@Porsche at @fosgoodwood #porschefos

A post shared by Paul Geudon (@paulgeudon) on

Kolejną rocznicą, która będzie świętowana, jest 70-lecie Land Rovera. Pierwszy produkcyjny egzemplarz ujrzał światło dzienne w 1948 roku, czyli identycznie jak Porsche. Tutaj mieliśmy paradę aż 70 aut. Między innymi pierwszy prototyp oraz jeden z ostatnich modeli Defender. Do nich dołączył np. Camel Trophy Defender, czyli samochód wyjęty żywcem z popularnego rajdu w latach 90. Camel Trophy. Poniżej filmik z dnia dzisiejszego.

Jedną fajniejszych dla mnie osobiście atrakcji jest pojawienie się Forda Mustanga 1968 roku, który wystąpił w filmie Bullitt. O samochodzie pisałem już dwukrotnie. Pierwszy raz po tym jak się odnalazł, do artykułu możecie wrócić tutaj: https://klasykami.pl/the-original-ford-mustang-bullitt/, oraz drugi raz – kiedy auto pojawiło się pod Kapitolem w ramach pewnej akcji, o czym możecie przeczytać tutaj: https://klasykami.pl/mustang-bullitt-takie-miejsca-odwiedza-prawdziwa-gwiazda/ . Mustang pierwszy raz opuścił Stany, a pokazanie go na wyspach jest super atrakcją podczas imprezy. Dodatkowo prezentowany będzie wraz z nowym Mustangiem Bullitt. Ot, taka marketingowa zagrywka Forda. Całkiem nieźle im to wychodzi.

Podczas Goodwood będziemy mogli zobaczyć Mercedesa T80. Był kompletnym wariactwem z czasów, kiedy Mercedes walczył z Auto Union. Miało być ciągle szybciej i szybciej. Szalony projekt i chyba tak naprawdę nikt nie wiedział jak to się może zakończyć. Miał osiągnąć absurdalną prędkość, skończyło się na charyzmatycznej sylwetce, która zdobi Muzeum Mercedesa. Przez kilka dni do zobaczenia podczas festiwalu.

Goodwood Festival of Speed rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 15 lipca. Jeśli macie taką możliwość by tam być, to nie rozumiem, dlaczego jeszcze siedzicie przed ekranem. A jeśli takiej możliwości nie macie, to zachęcam do oglądania festiwalu w internecie. Jest taka opcja tutaj:

Artykuły