Klasykami.pl

17 Kwietnia 2018

Den Hartogh

Ford

Bonhams

Na sprzedaż! Największa kolekcja Fordów na świecie.

Ponad 200 samochodów oraz 50 motocykli, tworzących do niedawna zbiory muzeum Den Hartogh w Holandii zostanie wystawionych przez dom aukcyjny Bonhams na sprzedaż. Żadnych rezerwacji! Każdy może przyjechać i spróbować swoich sił w kupowaniu aut. Wyjątek jest jeden – kieszeń wypchana pieniędzmi.

Statystycznie nie często mamy okazję czytać o likwidacji muzeum posiadającym ponad 250 pojazdów z siedzibą w Holandii. Kolekcja budowana przez ponad 60 lat, która dorobiła się statusu „największej kolekcji Fordów” zostanie w całości sprzedana w jeden dzień. Sprzedaż organizuje wspomniany już dom aukcyjny Bonhams.

Nadal funkcjonuje strona internetowa muzeum, gdzie możecie odbyć wirtualny spacer po obiekcie: http://www.fordmuseum.nl

Holenderskie Fordy

Muzeum zostało założone przez Piet’a den Hartogh. Wszystko zaczęło się od zakupu pierwszego Forda w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Piet już jako dziecko zafascynował się dostawczymi modelami Forda. Jego ojciec – den Hartogh senior był właścicielem firmy transportowej. Kiedy zaczął wymieniać konie i powozy na samochody, młody Piet zafascynował się marką do tego stopnia, że w pewnym momencie zapragnął mieć każdy model tej marki.

Później den Hartogh zaczął kolekcjonować Fordy z każdej epoki. Dzięki temu w kolekcji możemy zobaczyć model A, B, C, wozy strażackie, ambulansy, a nawet samochód do rozwożenia lodów.

Kolekcja rosła w szybkim tempie i właśnie wtedy swoje trzy grosze dołożyła żona właściciela. Zaproponowała przekazanie części kolekcji muzeum, aby każdy fan klasycznych Fordów mógł je zobaczyć.

Muzeum było prowadzone przez córkę założyciela aż do chwili, kiedy rodzina postanowiła wystawić samochody i motocykle na aukcje. Na pojazdy nie będzie obowiązywać rezerwacja i każdy będzie mógł stanąć do licytacji. Samochody pójdą pod młotek 23 czerwca. Jeśli chcecie przedwojennego Forda z największej kolekcji tej marki… zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie domu aukcyjnego Bonhams: http://www.bonhams.com/auctions/25077/

Artykuły