Klasykami.pl
18 Marca 2018
Speedback GT

Silverstone Edition

David Brown

David Brown Automotive: zagrajmy na nostalgicznych emocjach.

David Brown Automotive to brytyjski producent samochodów limitowanych. Świat motoryzacji oraz serca klientów próbują podbić od 2013 roku i podobno to się udaje.

DB Automotive nie jest dużą fabryką i wcale nie próbuje taką być. Firma od początku działalności skupia się na tym aby być małą manufakturą wytwarzającą wyjątkowe samochody na zamówienie. Czytaj: jest wyjątkowo drogo, ale rzeczywiście dostajemy wyjątkowy samochód. Flagowym modelem firmy jest model Speedback GT. Kiedy go widzę, myślę, że pochodzi z alternatywnej rzeczywistości lat 60. Jest swego rodzaju hołdem dla legendarnego DB5 i widać to z każdej strony. Czy tajny agent z UK mógłby jeździć tym autem? TAK. Czy wyglądałby stylowo i charyzmatycznie jadąc Speedback’iem? Zdecydowanie TAK. Czy wyglądałby lepiej niż w Aston Martinie DB11? Myślę, że bardzo TAK.

David Brown Automotive nie mógł wybrać lepszego czasu na wyprodukowanie takiego auta. Projektanci coraz chętniej w nowych projektach wracają do klasycznych modeli danej marki. Tak samo coraz śmielej bierzemy na warsztat zabytkowy wóz i wsadzamy do niego nowoczesne podzespoły. Innym przykładem bardzo na czasie i opisywanym kilkukrotnie na stronie jest budowa na nowo klasycznych modeli aut np. Jaguar XKSS.

Jeśli usłyszymy, że samochód kosztuje 600 tysięcy i jest to kwota podana w euro, możemy powiedzieć: hej, Vanquish kosztuje dwa razy mniej i jest prawdziwym Astonem. To prawda, ale nie bez powodu w tytule tego wpisu mamy dwa ważne słowa: nostalgiczne emocje. Speedback jest nowym autem przypominającym nam o minionej epoce. Próbuje grać na naszych emocjach. Ktoś kto decyduje się na taki samochód chce się wyróżnić na tle innych super-samochodów lub jest już nimi znudzony. Można by pomyśleć, że jeśli stać cię na wypasiony super-car, kupujesz Ferrari lub Mclaren’a. Kiedy już je masz wszystkie lub twoi bogaci znajomi je mają, a dalej chcesz się wyróżnić z tłumu, wtedy bierzesz Speedback’a.

Oprócz wyglądu starego Astona zaletą jest sama nazwa firmy. David Brown Automotive… w skrócie DB Automotive! Jeśli myślicie, że ma to jakiś związek z TYM Davidem Brownem, który zapisał się w historii marki Aston Martin, to niestety ale jesteście w błędzie. Z pewnością ładnie to brzmi i na znaczku masz napisane David Brown – tak samo jak w starych Astonach – ale nie ma to ze sobą żadnego historycznego związku.

Speedback GT bazuje głównie na Jaguarze XKR. Pod maską pracuje widlasta ósemka (również z Jaguara) o mocy 510KM. Coś co wygląda jak nowe DB5 i kosztuje 600 tysięcy euro musi być szybkie. I takie jest! Setkę zobaczymy na stylowym prędkościomierzu w niecałe 5 sekund. 4,6 sekundy to genialny wynik dla tak wyglądającego Anglika.

Na tegorocznych targach w Genewie zaprezentowano Speedback GT Silverstone Edition. Jest nieco szybszy bo przyspiesza w 4,2 sekundy. Podobno wyprodukują tylko 10 sztuk tego modelu. TYLKO 10 aut?! Rozumiem kiedy powstaje limitowana edycja 50 sztuk ale dziesięć? Prawdziwie „Limited Edition”. Ma się charakteryzować wyjątkowymi detalami w porównaniu do zwykłego modelu Speedback i przyznajcie sami – wygląda obłędnie. Jeśli tak mają teraz projektować auta, to jestem na tak. Niech projektanci coraz częściej wracają do klasycznych modeli i grają nam na nostalgicznych emocjach. Co ważne, to się sprzedaje!

Artykuły