Klasykami.pl

7 Kwietnia 2018

Barn Find

Jaguar XK140

Michelotti

Barn Find… tym razem w Belgii!

Kolejne spektakularne odkrycie? Można zaryzykować i tak napisać. Przedstawiciele domu aukcyjnego Bonhams trafili do miejscowości Gandawa w Belgii, gdzie odkryli kilka klasycznych aut. W stodole stały między innymi Ferrari 308, Corvette C1, Jaguar E-type (I seria) i MK1, a także rodzynek w postaci Jaguara XK140. W tym Jaguarze nie byłoby nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że posiada karoserię wykonaną przez znanego włoskiego projektanta Michelottiego.

Nie trudno znaleźć informacje, że na świecie znane są tylko dwa lub trzy Jaguary XK140, których karoserię zaprojektował Michelotti. Właśnie dlatego ten news budzi zainteresowanie wśród wszystkich entuzjastów brytyjskiej marki.

Samochód pierwotnie był zwyczajnym XK140. 10 czerwca 1955 roku został dostarczony nowemu właścicielowi w postaci kremowego coupe. W 1957 roku samochód uległ dosyć poważnemu wypadkowi. Uszkodzenie karoserii było na tyle poważne, że samochód trafił do Turynu. Właśnie wtedy zajął się nim wspomniany już projektant. Kto by dzisiaj pomyślał aby wysyłać uszkodzone auto do włoskiego projektanta w celu zmiany karoserii? Zabytkowa motoryzacja jest fascynująca!

W 1960 lub 1961 roku Jaguar otrzymał nowe, niezwykłe nadwozie. Warto dodać, że w 1963 roku Michelotti „uratował” rozbitego Jaguara D-type. Wtedy samochód dostał zupełnie nową karoserię i z pięknego Brytyjczyka, zamienił się w piękną Włoszkę.

W 1999 roku kupił go ostatni znany właściciel, Pan Schepens. Samochód podobno był w dobrym stanie ale właściciel postanowił go odbudować. Niestety na przygotowaniu do malowania historia się zakończyła. Właściciel zmarł, a teraz samochód trafi na aukcje Bonhams.

Szacunki cenowe są bardzo ostrożne z powodu braku dokumentacji oraz niepełnej historii. Samochód wyceniany jest na około 10 000 – 15 000 USD ale na aukcji może osiągnąć nawet sześć razy wyższą kwotę. Ciekawe jak to się zakończy…

Artykuły