Klasykami.pl
29 Maja 2018
Mercedes-Benz W198

Barn Find

Gullwing

Słynne “skrzydła mewy”, które zastosowano tylko i wyłącznie z powodu wysokiego progu ramy. Montaż standardowych drzwi nie wchodził w rachubę.

Mercedes 300SL Gullwing, kolejny klasyk z cyklu „Barn Find 2018”

Wczesny Gullwing wyprodukowany jako 43 egzemplarz w 1954 roku ostatnio na drogę wyjechał 60 lat temu!

Mercedes-Benz W198, który dzięki podnoszonym do góry drzwiom otrzymał przydomek „Gullwing”, jest chyba najbardziej klasycznym samochodem z gwiazdą na masce, a właściwie grillu. W 1954 roku, kiedy wszedł do produkcji, był najbardziej zaawansowanym samochodem sportowym. To był szczyt możliwości na jakie marka mogła sobie pozwolić. Z całą pewnością był Mercedesem, który pod wieloma względami zapewnił wzrost znaczenia i renomy firmy Mercedes-Benz. Gullwing doczekał się około 1400 wyprodukowanych egzemplarzy (nie licząc roadstera). Dzisiaj to mała ilość jak na sportowego Merca klasy wyższej, jednak wtedy był to ogromny sukces marki.

Odkrycie dotyczące bohatera artykułu jest nie lada ciekawostką dla każdego fana marki oraz zabytkowych samochodów. Jeśli wpadacie od czasu do czasu na klasykami.pl, program Barn Find Hunter powinien być wam dobrze znany z artykułu o Cobrze i Ferrari odnalezionym nie tak dawno w USA. Tom Cotter, prowadzący program, tym razem dociera do Gullwing’a, który nie jeździł od ponad 60 lat. Innymi słowy prawie od nowości ten samochód stał. Swoją drogą po tym jak Tom „odnalazł” Ferrari i Cobre, zadano mu pytanie czy coś go może jeszcze zaskoczyć. Odpowiedział: nie wiem, byłoby fajnie znaleźć Gullwinga. No i proszę bardzo, W198 trafił do programu kilka miesięcy później.

Samochód jest ciekawy, ponieważ to jeden z pierwszych wyprodukowanych 300SL. Dokładnie 43 egzemplarz, o czym mają świadczyć różnorakie szczegóły, które nie pojawiają się w późniejszych modelach. Samochód po dwóch latach użytkowania otrzymał nowy podkład ,ale nigdy nie dokończono remontu. Przez cały czas użytkowania samochód przejechał 35 tysięcy mil i to jego cały przebieg. Niewątpliwie, jeśli w ciągu dwóch lat zrobił tyle kilometrów, oznaczałoby, że właściciel miał sporo frajdy z jego użytkowania. Jak to wyglądało, zobaczcie sami w 12 – minutowym odcinku, poświęconym Mercedesowi W198. Przepiękny wóz, nawet w tym stanie!

Artykuły