Aukcja RM Sotheby's - Villa Erba 2019

najciekawsze pięć aut, które zabrałbym do domu

klasykami.pl

16 czerwca 2019

Ponad dwa tygodnie temu odbyła się jedna z ciekawszych imprez w Europie, poświęcona zabytkowej motoryzacji. Każdy pełnoprawny miłośnik zabytkowej motoryzacji zna Villa d’Este nad jeziorem Como. Miejsce magiczne, będące w centrum uwagi branży raz w roku za sprawką imprezy, która tam się odbywa. Obok konkursu elegancji, który skupia każdego roku jedyne w swoim rodzaju klasyki, a mowa tutaj o małoseryjnych autach lub nawet prototypach, mamy jeszcze aukcje klasyków.

Za całość odpowiada dobrze znany RM SOtheby’s, który między innymi specjalizuje się w sprzedaży oraz organizacji aukcji klasyków z najwyższej półki. Każde z tych wydarzeń (mowa o aukcjach wspomnianego domu aukcyjnego), to prawdziwe perełki. Rozpływać się przy tych autach można naprawdę długo. Kolana miękną, a ślinka cieknie na samą myśl, aby rozsiąść się choćby w fotelu pasażera. To już nie są zabytki, to auta z innej galaktyki i o kilku z nich poniżej.

Ferrari 500 Mondial Spider ze studia Pininfarina

Czym byłaby aukcja RM Sotheby’s bez klasycznego Ferrari. To w końcu niemal zawsze rekordzista aukcji klasyków, zależy tylko, co to za model. Jeśli piszemy o Ferrari 500, zaprojektowanym przez Pininfarine, można śmiało powiedzieć, że taka impreza jak w Villa d’Este jest idealna do sprzedaży lub prezentacji. Powstało ich zaledwie 15 sztuk, a ten egzemplarz jest 13. Był rekordzistą aukcji i został sprzedany za 3 717 500€. Taką cenę za Ferrari 500 można uzyskać dzięki oryginalnemu silnikowi oraz skrzyni biegów. Zapewne jeden z najlepszych egzemplarzy tego modelu.

Fiat 8V Coupe Zagato

Mały, skromny, ale za to jaki piękny. To naprawdę Fiat z czasów, kiedy miało być stylowo i gustownie, a samochody były projektowane przez prawdziwych artystów. Jeśli chodzi o włoskie projekty z lat pięćdziesiątych, to Michał Anioł by tego lepiej nie narysował. 8V Coupe Zagato to kolejny rzadki (ale tak bardzo rzadki) klasyk pojawiający się na tej aukcji. Wyprodukowano zaledwie 26 sztuk i w ogóle bym się nie zdziwił, gdyby każda z nich odrobinę się od siebie różniła. Coś pięknego! Samochód został sprzedany za 1 771 250€

Citroen 2CV 4x4 ‘Sahara’

Przed chwilą wspominałem o Michale Aniele, a teraz brzydkie kaczątko z Francji. W sumie to było jedno z najtańszych aut, które sprzedało się podczas aukcji, ale i tak nabywca musiał zapłacić 74 750€. Myślę, że aby wydać takie pieniądze za 2CV trzeba bardzo kochać ten model Citroena lub po prostu widzieć jakiś potencjał w tej inwestycji. Nie należę do żadnej z tych grup jednak niewątpliwie jest to chyba najciekawsza odmiana 2CV. Wyglądał świetnie i naprawdę miał napęd na cztery koła. Żadna francuska ściema. Po prostu zamontowano dwa silniki!

Renault 5 Turbo 1

Jak tu nie kochać małych aut, które pierwotnie miały być po prostu dobrym wozem do zatłoczonego miasta, ale jak zawsze znalazł się ktoś, kto powiedział „trzeba tu wsadzić duży silnik, poszerzyć nadkola i spojrzeć śmierci w oczy”. Renault 5, to nie jest jakiś arcyciekawy youngtimer, ale Renault 5 TURBO już jest. Wystarczy, że zobaczycie go kątem oka (bo jeśli uda się go zobaczyć na ulicy, to tak może wyprzedzić wasz szybki obrót głowy) i powiecie ooOO! Takich aut powstało zaledwie 600 sztuk, niestety taka przypadłość bardzo fajnych aut. Samochód został sprzedany za 86 250€.

Porsche 550A Spyder

Chciałem pokazać 5 aut z aukcji i ten będzie ostatni. Porsche to nie tylko 911, a Spyder to rasowa wyścigówka, którą jeździł np. James Dean (w sumie to też zginął w takim aucie). Ten tutaj to jeden z 40 zbudowanych Spyder’ów. Samochód został poddany renowacji, która trwała 4 lata, a od tamtego czasu przejechał tylko 4 lata. Piękny (nowy) okaz, który był jednym z najdroższych sprzedanych aut podczas aukcji, cena końcowa 3 380 000€. Ciekawe czy szersza publiczność będzie miała jeszcze okazję go zobaczyć w najbliższym czasie.

Artykuły

Rajd Pekin-Paryż w Bydgoszczy: mamy nowe marzenie!

klasykami.pl 9 lipca 2019 Największa przygoda, jaką możesz mieć za kierownicą klasyka? Odpowiedzieć na to pytanie można różnie, ale wielu bez zająknięcia powie „Rajd Pekin-Paryż”. A jeszcze więcej osób się z tym zgodzi. Nie pierwszy raz trasa tego rajdu wiedzie przez...

Oryginalny Aston Martin DB5 Jamesa Bonda trafi na aukcje

 Klasykami.pl25 Czerwca 2019Aston Martin Gooding&Co Aukcja Klasyków Oryginalny Aston Martin DB5 Jamesa Bonda trafi na aukcjeJeden z tych samochodów, których nie trzeba przedstawiać. Marzyciele angielskiego luksusu z przepastnym portfelem zacierają ręce. Już za...

Warsaw Oldtimer Show 2019

Klasykami.pl9 czerwca 2018Kolejna edycja jednych z najpopularniejszych targów klasycznej motoryzacji za nami. Nadarzyn zapraszał wszystkich informując o wystawie ponad 1500 aut. Nie wiem czy to prawda, bo ich nie policzyłem, ale jeśli tak było, to w ogóle tego nie...