Klasykami.pl

11 Listopada 2015

Sztuka

Rysunki

Motoryzacja na płótnie

Sztuka? Ważna sprawa.

Dziś o rysunku/malarstwie. Ale nudno chyba nie będzie ponieważ kręcimy się wokół klasycznej motoryzacji. Czyli o takiej sztuce, którą wszyscy rozumiemy!

W ostatnim czasie zaliczyłem przeprowadzkę. W takich sytuacjach zaczynamy dostrzegać pewne rzeczy, które pojawiają się przed oczyma dzień w dzień ale stają się po jakimś czasie zwykłą szarzyzną dnia powszedniego. W moim posiadaniu mam obraz, który również jest tłem do dzisiejszego tematu. Filmowej scenki z tego filmu (link) raczej przedstawiać nie trzeba. W tej chwili podpiera ścianę i nie mam gdzie go powiesić. Jednak patrząc na niego świeżym spojrzeniem, postanowiłem, że zagłębie się w temat motoryzacyjnych obrazów oraz rysunków. No może nie zagłębie ale chociaż liznę. Gdzie ich szukać? Do kogo się zwrócić jeśli chcemy mieć coś wyjątkowego na ścianie, a jako maniacy motoryzacyjnych staroci nie wyobrażamy sobie nic innego na płótnie jak chociażby starą Alpine A310 lub zwyczajną Beczkę.

Od razu napiszę, że SZpecem od sztuki nie jestem. Co prawda na koncie jest liceum plastyczne ale do dzisiaj się głowie jak je ukończyłem (no dobra, aż tak źle nie było). Na naszym polskim rynku są artyści, którzy za odpowiednie pieniądze, namalują nam „wypasione” obrazy. Z łatwością ich znajdziemy w Google wpisując np. kto mi namaluje obraz. Warto jednak podkreślić, że piszę tutaj o obrazach rzeczywiście namalowanych, żywa farba, pociągnięcia pędzlem. Piszę o tym z takiego powodu, ponieważ są również obrazy „drukowane” co również jest ciekawym pomysłem, a na pewno znacznie tańszym. Takie rzeczy śmiało można szukać na allegro (link).

Przeglądając różnorakie strony z łatwością można trafić na autogaleria70.pl. Strona tworzona jest przez jednego artystę. Zainteresowanie zabytkowymi autami jedynie potęguje efekt skończonych obrazów. Niektóre prostsze, inne bardziej skomplikowane. Kilka razy miałem okazję zobaczyć obrazy na żywo na kilku imprezach związanych z klasykami – na autorskiej stronie nie są pokazane wszystkie, a szkoda.

Szukając artystów, którzy podobnie interesują się starą motoryzacją, przekładając to na płótno, w Polsce jest niewielu. Za to dla osób, które cenią sztukę „cyfrową” (digital art), zachęcam do odwiedzenia popularnej strony digart.pl, skupiającej artystów/zapaleńców, tworzących całkiem ciekawe rysunki na ekranie monitora. Dzięki wyszukiwarce na stronie, można szybko i łatwo znaleźć ciekawe prace oraz kontakt do osób, które potrafią coś takiego stworzyć.

 

Fotka strzelona na Auto Nostalgii 2015. Obrazek wykonany akwarelą na specjalnym papierze. Byłby ładnym dodatkiem do wnętrza.

IMG_6463

 

Jeśli już piszę o rysunku, warto wspomnieć o kilku osobach, które znalazłem na facebooku. Pierwszą z nich jest profil Schemeck rysuje (link). Jak sam pisze na profilu, tworzy wyłącznie za pomocą kredek. Muszę przyznać, że gość ma talent. Nie chcę umieszczać tutaj jego rysunków bez zgody autora ale zobaczcie jego profil i obejrzyjcie galerię – Talent w Ręce! Kolejny profil warty odwiedzenia to W.Siepietowski Drawings (link). Autor skupia się jednak na egzotycznych furach jak np. Lamborghini.

Ostatnim wspomnianym przeze mnie artystą, a raczej artystką to osoba, która prowadzi stronkę kowalewska.org. Zachęcam do odwiedzenia strony fb (link). Rysunków jest tam naprawdę sporo i jest co oglądać, a i w kwestiach estetyki i talentu jest naprawdę rewelacyjnie.

Miałem przejść do kilku zagranicznych artystów ale zapomniałem o jeszcze jednej stronce. Wspominałem o digart.pl – społeczności osób, które tworzą cyfrowo. Niedawno trafiłem na stronę http://lfantdesign.com. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się wejść w dany link to tutaj musicie to zrobić obowiązkowo. Rysunki, projekty itd. które można zobaczyć pod tym adresem robią nie lada wrażenie. Jest tam np. 123 Coupe Race, który jest namalowany perfekcyjnie z wnętrzem włącznie. Podobnie czerwony Duży Fiat, który jest wykonany mistrzowsko.

A co ze stronkami anglojęzycznymi? Pierwszą z nich jest steffenimhof.com. Ciekawie przedstawiony świat klasycznej motoryzacji w żywych kolorach – ma się wrażenie, że auta zaraz wyjadą z płótna i rozbiją się na ścianie. Można wspomnieć także o https://www.facebook.com/TadOrlowskiPhotography gdzie głównie pojawiają się fotografie ale na stronie internetowej również jest dział „art”. Wejdźcie także na stronę motorart27.com oraz http://mikekimdesign.blogspot.com/. Na tej ostatniej zwróćcie uwagę na Ferrari 312.

Obraz bądź rysunek związany z klasyczną motoryzacją może być ciekawym pomysłem na wystrój wnętrz oraz sposobem na wyrażenie siebie. W końcu miłość do starych aut nie ogranicza się wyłącznie do samego samochodu ale może zahaczać o niemal każdą część naszego życia. Znaczy prawie, bo jeśli o każdą to może być z wami źle…

Jeśli znasz ciekawe strony związane z opisywanym powyżej tematem lub sam tworzysz ciekawe projekty, podziel się z nimi w komentarzu tutaj lub napisz post na facebook.com/klasykami.

Artykuły

Wiesmann powraca do żywych!

Klasykami.pl 15 Sierpnia 2018 Wiesmann Roadster Newsy motoryzacyjne Wiesmann powraca do żywych! Jeremy Clarkson powiedział kiedyś, że jest to idealny brytyjski roadster, ale produkcji niemieckiej. Obecnie pojawiają się plany wielkiego powrotu tego Brytyjczyka, u...

MotoLegends KLASYKI NA NOWO

motolegends.pl 12 sierpnia 2018 Przedstawiamy Wam gościnny wpis organizatora imprezy MotoLegends, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji, Klasykami.pl. 16 i 17 czerwca 2018 roku w Expo Silesia odbyła się pierwsza edycja...

Mercedes-Benz AMG CLK GTR: egzemplarz nr 9 idzie pod młotek.

Klasykami.pl 2 Sierpnia 2018 Mercedes-Benz Grupa FIA GT1 RM Sotheby's Monterey Mercedes-Benz AMG CLK GTR: egzemplarz nr 9 idzie pod młotek „A hypercar is a more advanced version of a supercar, such as the Porsche 918 Spyder, Ferrari LaFerrari, or the McLaren P1” U nas...