Klasykami.pl
26 Stycznia 2017

Porsche 911

Rynek

Aukcja RM Sotheby’s

Pierwsze Porsche 911 kabriolet. Może być twoje!

Podobno wielu kolekcjonerów i maniaków Porsche ostrzy sobie na niego zęby. Niektórzy tak mocno, że już ich nie mają. Jedno z najciekawszych Porsche, które nic nigdy nie wygrało, prawie wcale nie jeździło jest wyceniane na około milion euro.

Wygląda jak 911 nad którą znęcał się jakiś rzeźnik specjalizujący się w obcinaniu dachów. Tak naprawdę to model 901, który rzeczywiście jest wyjątkowym klasykiem, jednym z tych pożądanych „pomysłów” zbudowanych w ilości: jedna sztuka. Prosto z konkursu elegancji w Pebble Beach. W latach 1963 – 64, Karmann zbudował trzynaście prototypów modelu 901 ale tylko ten jeden (i jeszcze jeden) ocalały przed ostatecznym zniszczeniem. Dopiero później kiedy okazało się, że Peugeot jest bardzo przywiązany do zer i z uwagi, że Francuzi mieli zastrzeżone oznaczenia, gdzie w środku było zero, Porsche zmieniło się w 911.

Samochód został zbudowany w 1964 roku i jest drugą, najstarszą dziewięćset jedenastką w historii. Przed rozpoczęciem produkcji 911, Porsche dostrzegło zapotrzebowanie na kabriolet w Stanach Zjednoczonych dlatego zdecydowano się na rozpoczęcie prac. Efekt końcowy był taki, że zabrakło czasu na dopracowanie samochodu, a w 1967r pojawiła się Targa i pomysł gdzieś się rozpłynął. Dopiero w 1982r można było kupić 911 kabriolet.

 

Sprzedażą zajmie się znany dom aukcyjny RM Sotheby’s, a cena jaką szacują specjaliści to 850 000 – 1 000 000 euro. Biorąc pod uwagę absurdalne ceny Porszaków, ostateczna kwota może się okazać wyższa. Porsche nigdy nie trafiło do sprzedaży i jest w pełni oryginalny. Nigdy nie był remontowany, nie był poprawiany, malowany – jakby czekał na aukcję, która odbędzie się 8 lutego ;).

RM Sotheby’s 1964 Porsche 901 Cabriolet Prototype by Karmann

Artykuły

IV Brodnicki Zlot Pojazdów Zabytkowych

klasykami.pl 28 czerwca 2018 Zlot pojazdów w Brodnicy jest imprezą, która nieraz potrafiła zaskoczyć frekwencją oraz samymi pojazdami. W tym roku wybrałem się na tą małą imprezę z aparatem, aby zobaczyć co tam jest pokazywane. Z racji tego, że jestem fanem małych...

Lamborghini Miura SVR: Włoch, który został Japończykiem

    Klasykami.pl 27 Czerwca 2018 Lamborghini Miura SVR Kultowy Klasyk   Lamborghini Miura SVR: Włoch, który został Japończykiem Nasz bohater jest nie tylko wyjątkowy, bo to tyczy się każdej Miury, jest wręcz bezcennym świętym graalem włoskiej motoryzacji. Na stałe...