Klasykami.pl
18 Marca 2018
Speedback GT

Silverstone Edition

David Brown

David Brown Automotive: zagrajmy na nostalgicznych emocjach.

David Brown Automotive to brytyjski producent samochodów limitowanych. Świat motoryzacji oraz serca klientów próbują podbić od 2013 roku i podobno to się udaje.

DB Automotive nie jest dużą fabryką i wcale nie próbuje taką być. Firma od początku działalności skupia się na tym aby być małą manufakturą wytwarzającą wyjątkowe samochody na zamówienie. Czytaj: jest wyjątkowo drogo, ale rzeczywiście dostajemy wyjątkowy samochód. Flagowym modelem firmy jest model Speedback GT. Kiedy go widzę, myślę, że pochodzi z alternatywnej rzeczywistości lat 60. Jest swego rodzaju hołdem dla legendarnego DB5 i widać to z każdej strony. Czy tajny agent z UK mógłby jeździć tym autem? TAK. Czy wyglądałby stylowo i charyzmatycznie jadąc Speedback’iem? Zdecydowanie TAK. Czy wyglądałby lepiej niż w Aston Martinie DB11? Myślę, że bardzo TAK.

David Brown Automotive nie mógł wybrać lepszego czasu na wyprodukowanie takiego auta. Projektanci coraz chętniej w nowych projektach wracają do klasycznych modeli danej marki. Tak samo coraz śmielej bierzemy na warsztat zabytkowy wóz i wsadzamy do niego nowoczesne podzespoły. Innym przykładem bardzo na czasie i opisywanym kilkukrotnie na stronie jest budowa na nowo klasycznych modeli aut np. Jaguar XKSS.

Jeśli usłyszymy, że samochód kosztuje 600 tysięcy i jest to kwota podana w euro, możemy powiedzieć: hej, Vanquish kosztuje dwa razy mniej i jest prawdziwym Astonem. To prawda, ale nie bez powodu w tytule tego wpisu mamy dwa ważne słowa: nostalgiczne emocje. Speedback jest nowym autem przypominającym nam o minionej epoce. Próbuje grać na naszych emocjach. Ktoś kto decyduje się na taki samochód chce się wyróżnić na tle innych super-samochodów lub jest już nimi znudzony. Można by pomyśleć, że jeśli stać cię na wypasiony super-car, kupujesz Ferrari lub Mclaren’a. Kiedy już je masz wszystkie lub twoi bogaci znajomi je mają, a dalej chcesz się wyróżnić z tłumu, wtedy bierzesz Speedback’a.

Oprócz wyglądu starego Astona zaletą jest sama nazwa firmy. David Brown Automotive… w skrócie DB Automotive! Jeśli myślicie, że ma to jakiś związek z TYM Davidem Brownem, który zapisał się w historii marki Aston Martin, to niestety ale jesteście w błędzie. Z pewnością ładnie to brzmi i na znaczku masz napisane David Brown – tak samo jak w starych Astonach – ale nie ma to ze sobą żadnego historycznego związku.

Speedback GT bazuje głównie na Jaguarze XKR. Pod maską pracuje widlasta ósemka (również z Jaguara) o mocy 510KM. Coś co wygląda jak nowe DB5 i kosztuje 600 tysięcy euro musi być szybkie. I takie jest! Setkę zobaczymy na stylowym prędkościomierzu w niecałe 5 sekund. 4,6 sekundy to genialny wynik dla tak wyglądającego Anglika.

Na tegorocznych targach w Genewie zaprezentowano Speedback GT Silverstone Edition. Jest nieco szybszy bo przyspiesza w 4,2 sekundy. Podobno wyprodukują tylko 10 sztuk tego modelu. TYLKO 10 aut?! Rozumiem kiedy powstaje limitowana edycja 50 sztuk ale dziesięć? Prawdziwie „Limited Edition”. Ma się charakteryzować wyjątkowymi detalami w porównaniu do zwykłego modelu Speedback i przyznajcie sami – wygląda obłędnie. Jeśli tak mają teraz projektować auta, to jestem na tak. Niech projektanci coraz częściej wracają do klasycznych modeli i grają nam na nostalgicznych emocjach. Co ważne, to się sprzedaje!

Artykuły

Wiesmann powraca do żywych!

Klasykami.pl 15 Sierpnia 2018 Wiesmann Roadster Newsy motoryzacyjne Wiesmann powraca do żywych! Jeremy Clarkson powiedział kiedyś, że jest to idealny brytyjski roadster, ale produkcji niemieckiej. Obecnie pojawiają się plany wielkiego powrotu tego Brytyjczyka, u...

MotoLegends KLASYKI NA NOWO

motolegends.pl 12 sierpnia 2018 Przedstawiamy Wam gościnny wpis organizatora imprezy MotoLegends, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji, Klasykami.pl. 16 i 17 czerwca 2018 roku w Expo Silesia odbyła się pierwsza edycja...

Mercedes-Benz AMG CLK GTR: egzemplarz nr 9 idzie pod młotek.

Klasykami.pl 2 Sierpnia 2018 Mercedes-Benz Grupa FIA GT1 RM Sotheby's Monterey Mercedes-Benz AMG CLK GTR: egzemplarz nr 9 idzie pod młotek „A hypercar is a more advanced version of a supercar, such as the Porsche 918 Spyder, Ferrari LaFerrari, or the McLaren P1” U nas...